Organising Committee

The association board elected the Messe Luzern as head office. Managing Director Urs Hunkeler leads the organising Committee, which is responsible for the organisation of the Winter Universiade.

Operational Management

Urs Hunkeler
Managing Director

Local Organising Committees

LOC Andermatt-Realp

Beat Jörg
President

Hartwig Birrer
Deputy President

Peter Vetter
Competition Manager

Jost Meyer
Venue Manager

Helen Fischer
Workforce

LOC Engelberg

Hubert Mathis
President

Ferdinand Janka
Deputy President

Christine Urech
Competition Manager Curling

Pascal Perret
Competition Manager Freestyle & Freeski / Snowboard

Reto Steffen
Venue Manager Curling

Silvan Studer
Venue Manager Freestyle & Freeski / Snowboard

Joe Kretz
Workforce

Urs Bacher
Deputy Workforce

Paolo La Fata
Competition Manager Jochpass

Andrea Stadelmann
Chief of Competition Slope Style & Big Air

Patrick Käser
Deputy Competition Manager Curling

Markus Ming
Competition Manager Snowboard

LOC Lenzerheide

Hannes Parpan
President

Silvio Baselgia
Deputy President / Venue Manager

Thierry Jeanneret
Competition Manager Ski Orienteering

Christian Hoffer
Competition Manager Biathlon

LOC Lucerne

Françoise Schnydrig
President

Roland Maillard
Deputy President / Competition Manager Short Track

Cristiana Fiacco
Competition Manager Figure Skating

Silvan Auf der Maur
Venue Manager / Security Manager

Soraya Laurenza
Administration

Lauren Schnydrig
Media & Communication

Alessia Gössi
Workforce

LOC Stoos

Peter Föhn
President

Bruno Lifart
Deputy President

Lars Reichlin
Competition Manager

Andreas Föhn
Venue Manager

Ueli Pfyl
Chief of Competition

Andreas Herger
Administration

Toni Schuler
Workforce

Ronny Gwerder
Finances

Josef Schuler
Services

Peter Reichmuth
Security Manager

Martin Berthod
Race Director St. Moritz

Guido Mittner
Venue Manager Races St. Moritz

Thomas Rechberger
Coordinator Races St. Moritz

Christina Buchholz
Coordinator Races St. Moritz

LOC Sursee

Philipp Häfliger
President

Barbara Müller
Deputy President / Competition Manager

Remo Fischer
Venue Manager

Elena Wermelinger
Workforce / Services

Beat Christen
Security Manager

LOC Zug

Urs Scholl
President

Peter Lüthi
Deputy President / Consultant Sport

Sven Stillhardt
Competition Manager

Patrick Lengwiler
Venue Manager

Dominique Meier
Services

Jannine Kamm
Project Manager

Patrick von Gunten
Workforce

Amin Ghiasi
Security Manager

Luciano Hediger
Intern

Departments

Broadcasting & Technology

Willy Koch
Director

Finances

Stephan Vollenweider
Director

Thomas Loher
Head of Legal Services & Procurement

Guest Services

Mario Würsch
Director

Primo Delea
Deputy Director Guest Services

Katrin Spalinger
Projectmanager Guest Services

Sergio Roth
Head of Accommodation

Melanie Baggenstos
Deputy Head of Accommodation

Rolf Engeler
Head of Food & Beverage

Philipp Fritschi
Head of Accreditation

Frederick Ferrari-Fidel
Deputy Head of Accreditation

Thomas Egger
Operation Manager Accreditation

Christian Scholbrock
Operation Manager Accreditation

Christoph Stattaus
Head of Transportation / A&D

Rita Schmid
Deputy Head of Transportation / A&D

Catherine Pape
Arrival & Departure Managerin

Helen Ceschin
Assistent Transport

Ronja Bächle
Assistent Transport

Academic Liaison

Patrick Udvardi
Director

Hannah Mormann
Head of Conference

Rita Spichtig
Conference

Host City

Mirjam Fölmli
Director

Urs Purtschert
Head of City Operations

Nadja Bürgi
Head of Cultural Activities

Brian Ruchti
Head of Ceremonies

Stephanie Graf
Head of Protocol

Marketing & Sponsoring

Fabienne Meyerhans
Director

Benjamin Blaser
Newsroom Manager

Peter Haab
Head of Crisis Communication

Urs Huwiler
Sponsoring

Medical Services & Doping Control

Urs Müller
Director

Sport

Karl Lustenberger
Director

Ueli Anken
Head of Sport Presentation

Venue Management

Elio Cavazzutti
Director

Armin Ruckstuhl
Head of Cleaning & Waste / Signage / Logistics

Kurt Christen
Deputy Head of Cleaning & Waste / Signage

Executive Department

Beat Hensler
Government Relations / Risk Management

Corinne Troxler
Government Relations

Philipp Hartmann
Representative KKSZ

Oliver Stahel
IT

Esther Müller
Sustainability & Legacy

Daniela Torre
Legacy

Silvan Auf der Maur
Workforce ad interim

Head Office

Regula Schweizer
Director

Marcel Brönnimann
Deputy Director / Head of Delegation Services

Ilaria Esposito
Delegation Services

Calvin Schmid
Delegation Services

Jana Wigger
Intern Delegation Services

Annina Sommer
Intern Delegation Services, FA Admin & Office

Reto Schorno
Head of Observer Programme

Denise Bamert
FISU Family Services / Assistance Managing Board

Daniel Bodmer
Head of Planning & Coordination

Philipp Greutmann
Head of Venue Management

Luana Bergamin
Head of Sport

Marco Meili
Head of Sport Services

Michael End
Deputy Head of Sport Services

Dario Hug
Intern Sport

Giuliana Schmid
Head of Volunteers and Uniforms

Joëlle Berger
Volunteers

Sabrina Jaquet
Volunteers

Karen Métrailler
Intern Volunteers

Isabelle Klein
Head of Communication

Andrea Neyerlin
Media Services, Publications & Language Services

Kevin Bossard
Head of Marketing

Reto Willimann
Marketing & Communications

Vanessa Odermatt
Sponsoring

Ruth Portmann
VIP

Sylvia Theiler
Finances / Workforce

Daniela Rahm Lippi
Head Office / Medical Services